J alarm Praha - Info - Jezdíme v kradených autech
J-alarm     Praha     T: 602 316 029
autíčko neztratím se
dum   zpět na hlavní stránku
J-alarm Praha - Info

Zloděj aut - zadržení


Aneb: Zadržení zloděje aut - zdroj Policie ČR 09 2001

Postřehy z článku "Kriminalisté z Prahy 3 zadrželi zloděje aut. Článek vyšel 3.9.2001 v novinách "Metro"
(materiály poskytlo tiskové oddělení Policie České republiky Správy hl. m. Prahy.) rozebírání vozu na náhradní díly

Kolika z nás se už v životě zdálo, že jsme majiteli krásného luxusního automobilu se silným výkonem, ladně se pohybujícím po dálnici? Jistě, bylo nás určitě mnoho. Jen málokomu se ale takovýto sen splnil. Většina z nás, průměrných občanů, si ale nějaké to čtyřkolové vozítko přece jen pořídila.
Kolik z nás už ale muselo zavítat na policejní stanici, aby ohlásilo skutečnost z nejpříjemnějších - odcizení vozidla. Jak se to jen mohlo stát, zanechali jsme vozidlo přece řádně zaparkované a zamčené. Po pachateli ani památky a náš automobil?! Ten může být třeba velmi rychle rozebrán někde za městem na důkladně utajeném místě. A tady už začíná práce pro kriminalisty, pro které je mnohem důležitější odhalovat velké organizované skupiny než pouze takzvané "malé ryby".

 
Kriminalisté z Prahy 3 operativním rozpracováním zadokumentovali trestnou činnost patnáctičlenné skupiny pachatelů ve věku od 20 do 46 let, která prováděla vždy v pozdních večerních nebo brzkých ranních hodinách krádeže motorových vozidel na území hlavního města Prahy, a to zejména v místech, která byla v blízkosti hlavních komunikačních tahů. Pachatelé si je vybírali záměrně, to proto, aby bezprostředně po krádeži s odcizeným vozidlem co nejdříve území našeho hlavního města opustili. Směřovali přitom na předem určená místa, kde vozidla buďto rozebírali na náhradní díly nebo upravovali tak, že na ně namontovali výrobní čísla od vozidel havarovaných, čímž je vlastně legalizovali do dalšího provozu. Jejich největšímu zájmu se přitom těšila vozidla tovární značky Škoda. Dostávali se do nich celkem jednoduše. Vytrhli či vypáčili zámek a vyměnili řídicí jednotku motoru, kterou si na místo krádeže dovezli. Ta byla upravena tak, že vyřadila tovární zabezpečení vozidla. Poté rozlomili spínací skříňku zapalování a jednoduše nastartovali. v dnešní době nestačí mít pouze ZAMYKÁNÍ ŘADÍCÍ PÁKY!
Nejzajímavější na celé věci bylo to, že v řadě případů automobily odcizili, přestože byly zajištěny uzamčením řadící páky!
Jak bylo pozdějším ohledáním zajištěných vozidel či jejich částí zjištěno, nebyl tento systém prakticky porušen.
Tak se ukázalo, že zamykání řadící páky je naprosto nedostatečné!

Pozor !

Zamykání řadící páky blokuje pouze řadící páku - né však PŘEVODOVKU !
Stačí v motorovém prostoru vycvaknout jedno táhlo od řadící páky (která může být zalita třeba v betonu), zařadit přímo na převodovce trojku a vesele odjet.


Auta pak skončila na předem určených místech v okolí Prahy, kde je další spolupachatelé rozebírali a odváželi dalším svým "kolegům" na autovrakoviště na okraji hlavního města. Majitelé vrakovišť byli přitom velmi vybíraví. U svých kompliců měli totiž předem objednány konkrétní typy vozidel i podle barvy a roku výroby. Tak šly součástky z rozebraných aut velmi rychle na odbyt jako náhradní díly. Ke snadnému odcizení si pachatelé obstarali několik řídicích jednotek, upravených tak, aby sloužily ke krádežím motorových vozidel tovární značky Škoda Felicia. Spektrum jejich výběru byl ale ještě širší. Zajímaly je totiž i jiné typy vozů, jako například Mercedesy. Při páchání této trestné činnosti postupovala organizovaná banda naprosto bezohledně. Byl dokonce zadokumentován případ, kdy poškozená majitelka přistihla pachatele přímo v momentě krádeže. Ti nezaváhali ani vteřinu a svým vozidlem na ni najeli.

otevření Felicie bez poškození pomocí vlasce

Vlastní akce policie začala v polovině července 2001 pod krycím názvem "Bravo tango". Podíleli se na ní speciálně kriminalisté a policisté z Prahy 3 společně s Úřadem vyšetřování Prahy 3 a Úřadem vyšetřování hlavního města Prahy. Nejprve byli zadrženi dva členové této skupiny, a sice v Praze 4, přímo při krádeži zaparkované Felicie.
Jednoho ze spolupachatelů, který odcizené vozidlo řídil, zadrželi kriminalisté až po použití důraznějšího donucovacího prostředku, konkrétně střelné zbraně, jejíž dobře mířená střela automobil zasáhla.
Pachatel jim ale stále ujížděl, bratru stošedesátikilometrovou rychlostí i přesto, že vozidlo mělo uzamčenou řadící páku! Svou jízdou vážně ohrožoval další účastníky silničního provozu. Kriminalisté nezaváhali ani vteřinu a rychlým zásahem pachatele zadrželi. Krátce nato skončilo v policejní cele dalších sedm jejich kompliců. U zadržených osob následně kriminalisté provedli nařízenou domovní prohlídku. Už po osmi hodinách od začátku přímé realizace zajistili osm odcizených motorových vozidel. Kromě nich velké množství náhradních dílů, doklady k vozidlům a větší množství "espézetek", které pachatelé před případnou identifikací rozstříhávali. Věci zajišťovali pracovníci kriminálky celých osm dní a odvezli je celkem na 54 nákladních automobilech. Z toho jen na čtyřech aviích naprosto nepoškozené dveře. V jejich rukou nakonec skončilo také 34 karosérií již částečně rozebraných aut, desítky motorů a další a další věci. Zadrželi také majitele autovrakoviště na okraji Prahy, kde zajistili dvacet odcizených odstrojených karosérií, které byly hrubým způsobem přestříhány na díly a byla z nich odstraněna výrobní čísla. Jednalo se o vozidla továrních značek Škoda Felicia, Octavia a Fabia.
Ohledáním jejich karosérií bylo zjištěno, že tyto vozy měli uzamčenou řadící páku! Dalším šetřením kriminalisté zjistili, že tato organizovaná skupina páchala tuto formu trestné činnosti od roku 1996 až do současnosti. Nyní jejím členům prokazují kolem 200 odcizených vozidel, jejich počet je ale daleko vyšší, něco kolem 700.
Pachatelé prováděli trestnou činnost velmi složitě. Rozstříhávali "espézetky", vyřezávali či zcela vybrousili čísla karosérií, takže bude složité vše vyhodnotit a bude trvat velmi dlouho než se zjistí, komu vlastně odcizená vozidla patřila. Pachatelům hrozí trest odnětí svobody až na 12 let.


dum   zpět na hlavní stránku             dum   nahoru             dum   Jweb.cz            
vin
J alarm Praha - Info - Zloděj aut