J alarm Praha - VINCODE - Zabezpečení auta pískováním skel VIN kódem na autoskla
J-alarm     Praha     T: 602 316 029
auto J alarm jweb Pískování skel VIN + CZ

VINCODE

dum   zpět na hlavní stránku
Co to je VIN?
VIN kód na karoserii VIN - Vehicle Identification Number (výrobní číslo vozidla) je 17-timístné "rodné číslo" automobilu - číslo karoserie. VIN je jediný celosvětově používaný identifikátor vozidla a je výrobcem vyražen do karoserie,
bohužel na celém vozidle jen na jednom místě.
VIN obsahuje podrobné informace o konkrétním voze. Všechny evidence motorových vozidel (Dopravní inspektoráty, Policie, Celní služba, Interpol) pracují pouze s VIN.

VIN kód najdete vyražen většinou na karoserii v motorovém prostoru,
v interiéru v podlaze, někdy i v kufru a u teréních vozidel na rámu.

Proč pískovat VIN na skla?
pískování skel VIN Ražba VIN jen na jedno místo vozidla pomáhá zlodějům jednoduše změnit identitu vozu - pomocí raznic nebo vyříznutím VIN z totálně havarovaného vozu stejného typu. Kradený automobil má pak novou, zcela legální identitu včetně platných dokladů... . A jednoduchou práci mají i pachatelé, kteří kradou vozy na díly. Bez problémů tak prodají kompletní dveře a víko kufru.
Obrana je však prostá: dodatečně, neodstranitelně "podepsat" vůz VIN kódy na všech oknech. Výměna všech autoskel je pro zloděje finančně a časově neúnosná. Vypískování VIN kódu na skla vozidla odradí minimálně 95% všech pachatelů. Takové důkladné "podepsání" vozu trvá necelou hodinu a poskytne bezpečí vašemu miláčkovi napořád.

 
VINCODE
  Vyznačíme VIN + CZ na všechna okna vozidla.
VINCODE
  Automobil se stane pro zloděje nezajímavým
VINCODE
  Získáte zajímavé slevy u pojišťoven.
VINCODE
  Pískování VIN + CZ provedeme na počkání.
Postup značení skel VINCODE
Kódování autoskel VINCODE provádíme na počkání. Zdržíte se 40 až 60 minut za suchého počasí. Před příjezdem prosím nepoužívejte ostřikovače oken. Za sněhu a deště bude značení skel trvat déle, cca hodinu a čtvrt.
Na fotografii jsou žlutě označena místa na oknech, kde budou VIN kódy do skla vypískovány. Na tomto vozidle combi bude celkem 8 značení (4x okno dveří, čelní a zadní sklo, boční skla v prostoru kufru).
Na okně řidiče vidíme přilepenou značící šablonu se znaky VIN + CZ.
U všech stahovacích oken musí být chráněna okenní lišta krepovou páskou.
kódování autoskel příklad
Pro značení oken používáme výhradně pískovací metodu (odtud také "pískování autoskel"), přestože "pískování VIN" je časově a technicky náročnější než "leptání VIN". Pouze pískováním lze totiž dosáhnout potřebné hloubky a struktury znaků, díky jejichž zrnitému povrchu je celý VIN kód na sklech výborně čitelný a viditelný.


  Postup práce našeho značícího střediska VINCODE:

 • Zkontrolujeme shodnost VIN v OTP a na karoserii vozidla.
 • Dohodneme se zákazníkem počet značených oken, umístění značení na sklech, zda vyžaduje znaky "CZ" za VIN kódem (zdarma) a umístění dvou kusů výstražných samolepek.
 • Ujistíme se, zda jsou všechna okna zavřená.
 • Očistíme autoskla v místě značení.
 • Okenní lišty (prachovky) chráníme přelepením krepovou páskou.
 • Sestavíme šablonu (prům. chráněno) s konkrétním VIN a ident. znaky státu "CZ" pokud jsou požadovány.
 • Bezprašnou pískovací pistolí vyznačíme VIN kódy (a znaky CZ) na okna vozidla (z venkovní strany).
  U čelního, zadního a bočních skel kufru se pískuje do černého pruhu.
 • Očistíme autoskla.
 • Z obou stran vozidla vylepíme (z vnitřní strany oken) výstražnou samolepku (většinou na skla předních dveří).
 • Vyplníme certifikát o provedeném značení autoskel kódem VIN + CZ. (Kopii certifikátu předložte pojišťovně pro poskytnutí slevy na pojištění vozu.)
 • Data o provedeném značení odešleme do centrální databanky VINCODE.
Hotovo:
pískování skel škoda fabia bok pískování skel škoda fabia čelní sklo
Pískování skel Škoda Fabia bok   Pískování skel Škoda Fabia čelní sklo černý pruh
pískování skel škoda yeti bok pískování skel škoda yeti
Pískování skel Škoda Yeti bok   Pískování skel Škoda Yeti detail okna se samolepkou
pískování skel toyota verso řidičovy dveře pískování skel toyota verso zadní dveře
Pískování skel Toyota Verso řidičovy dveře   Pískování skel Toyota Verso zadní dveře
Otázky a odpovědi:
Je potřeba se pískování skel objednávat?
Ano, domluvíme si vyhovující termín, den a hodinu. Samotné značení pak trvá méně než hodinu, v případě mokrých skel o 20 minut více.

Musím vám VIN předem sdělit?     Jak dlouho trvá výroba šablon?
Ne, ani to nechceme. Stačí se jen objednat. Šablonu s vaším VIN sestavíme na místě během pěti minut.

Mám přijet s umytým vozem?
Není potřeba. Raději špinavý a suchý.

Nemám ještě malý ani velký techničák, můžu přijet?
Ano, stačí například kupní smlouva s uvedeným VIN kódem.

Známému někde vypískovali VIN za dvojnásobek vaší ceny, proč to máte tak levné?
Kódování skel VINCODE provádíme již od roku 2002. Od té doby jsme skutečně ani jednou cenu nezvýšili. Nechceme jít v dnešní době oblíbenou (a u zákazníků bohužel velmi populární) cestou: uvádět dvojnásobnou cenu a pak (při splnění určitých podmínek) poskytovat 50% slevu. O zdražování neuvažujeme ani do budoucna.

VIN nemám ještě vypískované, ale slevu od pojišťovny chci okamžitě?
Ano, nahlašte pojišťovně, že kódování skel provedete, např. do deseti prac. dnů. Pak pojišťovně nezapomeňte zaslat kopii certifikátu (stačí oskenovaná e-mailem).

Jaké pojišťovny dávají na značení autoskel VIN kódem slevu?
Allianz, Certusia, Kooperativa, Hasičská, ČSOB, Generali a někteří zákazníci po dohodě uváděli i Českou pojišťovnu. Doporučujeme vždy ověřit předem.

Mám na sklech auta (Škoda octavia 2/2008) pouze část VINu, uzná to pojišťovna?
Auto škoda skutečně asi dva roky produkovala tyto vozy s "částečným" značením VIN". Bývalo provedené zevnitř a jednalo se asi o osm posledních znaků VIN kódu. Rozměry byly velmi malé a značení jen "povrchové". Pojišťovny ho neuznávaly, vyžadovaly dodatečné značení celého VIN kódu (všech 17 znaků).

Jaká je výše slevy?
Vhodné je se informovat předem u vaší pojišťovny. Ze zkušeností zákazníků to bývá 5 až 10% z celkové částky pojištění, někteří dokonce praví: "Mám vypískované VIN kódy a ještě jsem na tom vydělal!"

Stačí označit 6 oken?
Ano, pojišťovny to požadují jako minimum. V každém případě však doporučujeme vypískovat VIN do všech oken, i do prosklené střechy.

Co když budu okno měnit?
Kód na nové okno doplníme. Pokud bude chybět i výstražná samolepka, pak i ji.

Mám si za VIN kódem nechat vypískovat i znaky "CZ"?
Doporučujeme to. Většina motoristů vyžaduje značku CZ za vlastním VIN kódem. Z tohoto důvodu je systém zabezpečení vozidla pískováním skel VIN kódy - VINCODE schválen i pro označení autoskla dvaceti znaky: Sedmnáct znaků tvoří vlastní VIN, další znak je výše umístěná tečka a poslední dva znaky tvoří registrační značka státu, tedy CZ. Značka CZ ještě více zvyšuje účinnost zabezpečení. Pokud však uvažujete o budoucím prodeji Vašeho vozu v zahraničí, pak požádejte o pískování bez značky CZ.

Vypískujete mi VIN těsně do rohu skla a těsně dólu k liště?
To není možné, musíme dodržovat minimální vzdálenosti dané Ministerstvem dopravy. Též není možné značením VIN překrýt homologační značku skla.

Vypískujete mi VIN také na světlomety, zrcátka, litá kola ...?
Ne, značení skel VIN kódem VINCODE má ATEST pouze na pískování VIN (+CZ) na autoskla, za dodržení určitých podmínek. Do budoucna by jste měl s nesprávným značením problémy na technické kontrole a při prodeji vozu.

Označíte mi pískováním VINko také na prosklenou střechu?
Ano, bude to vypadat asi takto:
kódování skel ford s max střecha kódování skel renault megane střecha
Kódování skel Ford S-max prosklená střecha   Kódování skel Renault Megane prosklená střecha


Chtěl bych vylepit výstražné samolepky ke všem VIN kódům.
Je to možné. Dvě samolepky (jedna na levou stranu, jedna na pravou) jsou v ceně. Další se dokoupí. Dle našeho názoru však stačí bohatě ty dvě, které jsou v sadě (zloděj si značení dokonale všimne i z dálky a požadavek Ministerstva dopravy je též splněn - název značení, ATEST - z obou stran vozu).

Mám z továrny dosti tónovaná (zatmavená) zadní skla, budou samolepky vidět?
VIN kódy jsou vypískované zvenčí skla, ty budou na zatmaveném pozadí ještě výraznější a hezčí. Výstražná samolepka se lepí zevnitř okna, ta přes hodně zatmavené autosklo bude vidět už méně. Proto je vhodnější samolepky dát na okna předních dveří, která by měla být vždy tónovaná méně, než okna zadních dveří.

Samolepky se dávají zevnitř, mohu přes ně nechat nalepit protisluneční fólie?
Dodavatelé schválených fólií nás informovali, že ano. Samolepka VINCODE je UV odolná, tenká a má kulaté (vysekávané rohy). Dle našeho názoru je i výsledek na pohled velice pěkný (tmavá fólie za samolepkou ji zvýrazní).

Pro změnu identity vozu by zloděj musel vyměnit všechna autoskla. Co vše to představuje?
Výměna autoskel představuje technicky (pevná skla jsou do karoserie vlepena) a finančně náročnou operaci. Pachatel musí obstarat okna, která mají originální homologační znaky a navíc shodný rok výroby s vozidlem, coč je prakticky nemožné. V opačném případě je výměna všech autoskel snadno odhalitelná. Nezanedbatelnou stránku pro zloděje představuje i obrovská časová ztráta spojená s touto operací. Z tohoto vyplývá jediné: automobil s kvalitně vyznačenými VIN kódy na oknech je pro zloděje naprosto nezajímavý. Statistiky uvádějí, že pravděpodobnost krádeže takto zabezpečeného vozu je desetkrát nižší než u vozu bez značení oken VIN kódem.

Proč není pískování skel VIN kódy na voze již z továrny?
Hlavní prioritou automobilek je vyrábět a prodávat. Čím více se bude krást, tím více se bude prodávat. To je jednoduchá rovnice. Navíc určitá část motoristů už při pořízení automobilu dopředu kalkuluje se spácháním pojišťovacího podvodu. A ti by vůz s VIN kódy na oknech nezakoupili...

Proč používáte pískování, když tzv. "leptání vin" je jednodušší a méně časově náročné?
U leptaného VIN tvoří znaky pouze poleptaný povrch skla, což může svádět pachatele k pokusu o odstranění kódu např. rozleštěním, kdežto u pískovaného VIN dosahuje hloubka znaků ve skle cca 0,2 mm. Vypískované znaky jsou navíc lépe viditelné, což je dáno charakteristickou zrnitostí pískovaného povrchu skla. U pískování také odpadá riziko poleptání karoserie vozu či pracovníka. Další předností pískování je možnost kontroly znaků kódu v průběhu operace.

Po pískování však zůstává v okolí kódu "poprašek" abrazivního materiálu.
Pro značení VIN pískováním se používá specielní bezprašná pistole. Je samozřejmé, že i přesto část abrazivního materiálu ulpí na okně. Po skončení práce proto technik pomocí proudu vzduchu z ofukovací pistole tento "poprašek" odstraní.

Jaké starosti mě čekají až budu vozidlo s kódovanýmy skly prodávat?
Certifikát o kódování autoskel VINCODE předáte novému majiteli.

Se značením oken VINem mě však čekají problémy při výměně karoserie.
Ano, pokud by se vyměnila celá karoserie vozidla, pak by nesouhlasilo její VIN s označenými VIN na původních autosklech a došlo by k vážnému rozporu a složitému jednání při evidenční kontrole. Kompletní karoserie se však mění až při velmi těžké havárii. A z takového vozu nezbyde moc původních oken k použití...

Kódování skel VINCODE bych si chtěl na okna svého vozu aplikovat svépomocí.
To není možné. Pískování VIN kódů může provádět pouze vybavené a proškolené středisko.

Chtěl bych zakoupit ojeté vozidlo, na kterém je již značení VINCODE aplikováno.
Vyžadujte certifikát o provedení značení VINCODE. Zkontrolujte shodnost VIN v certifikátu, technickém průkazu a na všech autosklech.

Na které značky vozidel je pískování autoskel VINCODE schváleno?
Systém bezpečnostního značení autoskel VINCODE řádně absolvoval zkoušky ve Výzkumném ústavu motorových vozidel pro všechny typy autoskel a obdržel ATEST 8 SD číslo 2834 od Ministerstva dopravy České republiky, což garantuje bezpečnost a kvalitu značení pro všechna vozidla.

Je VINCODE patentově chráněno?
Průmyslově je chráněn způsob sestavení šablony pro kódování skel VIN kódem a případně znaky CZ - "sestavitelná šablona pro okamžitou aplikaci VIN kódu na autoskla pískováním".

Mám přijet s umytým vozem?
Není potřeba. Raději špinavý a suchý.

pískování skel vw passat pískování skel vw passat páté dveře černý pruh
Pískování skel VW Passat zadní levé dveře   Pískování skel VW Passat páté dveře černý pruh

Policie informuje
Stanovisko (výňatek)
Pískování autoskel VIN kódem má další přednosti. Jde například o snadnější identifikovatelnost vozidla ze strany kontrolních orgánů (policie, celní správy), vypískované VIN kódy jsou při kontrole snadno porovnatelné s dalšími VIN, vyznačenými na karoserii a také s doklady k vozidlu, které je povinen u sebe vozit motorista, není potřeba vytvářet nové databáze, protože VIN obsahuje evidenční i pátrací databáze Policie ČR. K nesporným výhodám tohoto systému patří i cenová dostupnost a snadná proveditelnost. Označením zasklených ploch vozidla "VIN identifikátorem" dává jeho provozovatel potenciálnímu pachateli krádeže najevo svojí starostlivost o majetek a přinejmenším jej odrazuje od krádeže, která v případě realizace znamená zvýšené nebezpečí pro zloděje při kontrole a nutnost vysokých nákladů na kompletní přesklení všech "VINem" označených zasklených ploch vozu.

Zásahy do identifikátoru VIN a jeho okolí
Aby pachatel vyloučil možnost odhalení faktu, že vozidlo bylo odcizeno, musí změnit identitu vozidla. Jinými slovy: pozměnit základní identifikační znaky (markanty) vozidla - SPZ, výrobní čísla základních komponent vozidla (motoru), barvu apod. Záleží na legislativních a technických zvyklostech jednotlivých zemí. V některých zemích (vč. Čr) se neevidují ani výrobní čísla motorů. Jediným světově uznávaným unikátním identifikátorem vozidla je VIN (Vehicle Identification Number), který je společný pro všechny země a následně se promítá i do IS.

Pro pachatele jsou dnes proto rozhodující „jen“ úprava identifikačních znaků na vozidle a získání (úprava) odpovídajících dokladů. Tuto úlohu lze principiálně realizovat dvojím způsobem: změnou identifikačních údajů na vozidle a vytvořením „nových dokladů“, využitím starých dokladů (z jiného vozidla, nejlépe co nejbližšího typu a modifikace) a následnou fyzickou změnou identity vozidla. Nutno podotknout, že v praxi se můžeme setkat s případy využívajícími různé kombinace obou postupů.

Využití „starých“ dokladů a následná fyzická změna identity vozidla
V mnoha inzertních rubrikách můžeme pravidelně číst „Koupím doklady k vozidlu typu...“ Doklady se nabízejí a dobře prodávají i na různých burzách automobilů, náhradních dílů apod. Staré doklady totiž dobře poslouží ke změně identity vozidla. V praxi se velice často využívá institut „přestavby vozidla“. Z jednoho typu vozidla lze přestavbou legálně učinit zcela jiný automobil. Doklady od jiného vozidla tak poslouží pro přerod závadového vozidla na vozidlo nové, které dále již nevyvolává žádné pochybnosti. V procesu přestavby nebo opravy lze pochopitelně vyměňovat jednotlivé díly, nesoucí i markantní a unikátní výrobní čísla.
Není tak složité z odcizeného vozidla postavit evidenčně úplně nový automobil.

„Vyřezávání“ VIN z jiného automobilu
je v praxi dalším způsobem, jak změnit identitu odcizeného vozidla. Princip spočívá v tom, že na odcizený automobil je přenesena identita zcela jiného automobilu, který nemá žádný „negativní“ záznam u policie - tj. nefiguruje např. v systému pátrání po odcizených automobilech, není nikde evidován ve spojitosti s trestnými činy, daňovými podvody apod. Z jednoho automobilu je identifikátor vyjmut a do druhého je „navařen“, přenesen s celým dílem, na kterém je upevněn, nebo dokonce vyměněn s „novou“ karoserií.

Zásahy do VIN s cílem falzifikace a následné změny identity vozidla
Opětné zviditelnění vybroušených znaků nebo přeražených znaků a čísel není pro kriminalistického experta většinou žádným problémem. Evidenční pracovník - stejně jako občan - při kontrole vozidla však stojí před problémem, jak bez technických a laboratorních prostředků zjistit a najít znaky ilegální manipulace. Tyto znaky jsou skutečně mnohdy zjistitelné až při metalografické expertize. Moderní zdokonalené svařovací a lakýrnické technologie, cenově výhodné a snadno dostupné nářadí pro kutily, nedostatečné značení podvozku, motoru a převodovky ve smyslu ochrany před falšováním, nedostatečná kontrola základních identifikátorů ze strany státní správy - to vše ulehčuje pachatelům práci s „přečesáváním“ a úspěšným prodejem kradeného vozidla. Není neobvyklé, že takováto vozidla projdou technickou kontrolou a evidencí vozidel, aniž se cokoliv zjistí. Jestliže pak třeba i po letech dojde k odhalení krádeže, lze hovořit spíše o náhodě. Čísla motoru a VIN jsou základními a podstatnými údaji o vozidle, které dokládají jeho identitu a zpravidla umožňují jeho jistou identifikaci. Přitom se u VIN jedná v přeneseném smyslu slova o "rodný list" vozidla. V drtivé většině jsou čísla ražena strojově. Při falšování se původní označení úplně nebo zčásti vybrousí nebo odfrézuje. Po odstranění se označení stává „neviditelným“ a na původním místě se vyrazí jiné číslo VIN.

Navařování plechů s jiným VIN Další metodou falšování čísla karoserie je navařování částí plechů s nově vyraženým číslem. Z vrakoviště se vezmou části karoserie s číslem raženým ve výrobě - tato metoda se v posledních letech rozšiřuje, protože úplně zničené auto lze i s doklady koupit velmi levně.
padělání VIN výměnou dílu Z karoserie odcizeného auta se vyřízne část plechu s vyraženým VIN kódem a na toto místo se navaří stejný díl z legálně získaného vraku. Nyní má kradené vozidlo novou "čistou" identitu. Jeho skutečné výrobní číslo (původní VIN) už nikdo nikdy nezjistí, celý díl, na kterém bylo vyraženo je pachatelem zlikvidován.

Tato metoda změny identity automobilu je velice populární, protože i při znaleckém posouzení původnosti ražby VIN se dojde k závěru, že toto VIN je vyraženo originálně v továrně při výrobě vozu.

Čísla motoru a převodovky se vybrousí a zfalšují, nebo zcela odstraní a na úřadě se oficiálně požádá o výmaz těchto identifikátorů.

Odhaduje se ,že takto "převtělených" vozidel, s jiným "rodným číslem" = VIN kem, dál jedí kolem nás až 50% ze všech celkově odcizených.

Přitom stačí tak málo: Vypískovat VIN na všechna autoskla, jejich výměnu za nová si pachatel zcela jistě rozmyslí.

dum   zpět na hlavní stránku             dum   nahoru             dum   Jweb.cz            
vin
J alarm Praha - VINCODE - Zabezpečení auta pískováním skel VIN kódem na autoskla