J alarm Praha - Info - Krádež auta za 1 minutu
J-alarm     Praha     T: 602 316 029
autíčko neztratím se
dum   zpět na hlavní stránku
J-alarm Praha - Info

Profesionální krádež auta za 1 minutu


- zdroj novinky.cz, foto Policie ČR 2013

Profesionálním zlodějům aut stačila na krádež minuta, na rozebrání pět hodin

Na krádež vozu jim stačila minuta. Za pět hodin ho rozebrali do posledního šroubku. Organizovaný gang devíti zlodějů se po zadržení doznal a popsal své praktiky. Podle policie skutečně profesionální. Auta si vždy vytipovali, a jakmile policie jednoho z nich chytila, nahradil ho v řetězci jiný.

Policisté nepřímo mluví o nejprofesionálnější skupině zlodějů aut u nás. Organizátor řekl, jaký typ vozu chce, jakou barvu, v jaké výbavě. Zlodějům, kteří byli většinou dva, stačila minuta, aby odcizili vytipované auto na ulici, v garážích obchoďáku, na koncertě nebo ho sledovali, když kolem nich projelo.

rozebírání kradených aut

Odstavili ho, a když si pro něj nikdo nepřijel, a tedy skutečně úspěšně vypojili GPS, odvezli si ho do jednoho z objektů, kde ho tři další muži rozebrali. Na celé auto jim stačilo pouhých pět hodin, po nichž už díly putovaly na vrakoviště, černý trh nebo do nabídky na internet. A když náhodou jednoho z nich policie zadržela, okamžitě ho v gangu nahradil někdo jiný. Zloději kradli auta v Praze 4, 10, 5 a ve Středočeském kraji.

z ukradených vozidel nezbylo nic

Škoda Octavia je nejoblíbenějším a nejprodávanějším autem v Česku a díly z ní se nejlépe prodávají. Leckdy dostanou zloději za rozřezané auto, tedy za díly, víc než za vůz, který je pohromadě,“ upozorňuje Marek Červenka, vedoucí kriminalistů, kteří pachatele odhalili.

Cenu jedné Octavie II. odhadují na 300 000 korun a devítičlenný gang jich ukradl 180, z čehož plyne, že poškození přišli o vozy za neuvěřitelných 54 miliónů korun. Nikde se však 12. srpna, kdy policie skupinu pochytala a zatkla, peníze nenašly. Buď je schovali, anebo dali bleskově do oběhu.

zbytky ukradených aut

Při domovních prohlídkách kriminalisté objevili jen pár tisíc korun, pervitin, který patřil jednomu ze zlodějů, jenž ho užíval, a revolver. A také součástky z minimálně stovky ukradených vozidel. Kuriozitou byl nález flétny, na zakázku vyrobené japonskou firmou pro konkrétního hudebníka, která patří do majetku Státní opery.

Hlavní organizátor skončil ve vazbě, dva má pod dohledem probační služba, tři už byli ve výkonu trestu a tři jsou vyšetřováni na svobodě. Čtyři z devíti zadržených, mezi nimiž byla i žena, se pod tíhou důkazů policistům přiznali. Obviněným Čechům nyní hrozí odnětí svobody na dva až osm let. Zda je 180 aut konečné číslo, si však policisté jistí být nemohou.

„Tento gang zcizil téměř dvě stě aut, což je výrazné procentní číslo i v celkové statistice za letošní rok, kdy se od ledna do září ukradlo v Praze 2616 vozů. Na druhou stranu za celý rok 2004 nebo 2005 se počty krádeží aut v hlavním městě pohybovaly okolo 10 000 případů,“ uvedl ředitel pražské policie Luděk Procházka.

Stáňa Seďová, Právo, foto Policie ČR


dum   zpět na hlavní stránku             dum   nahoru             dum   Jweb.cz            
vin
J alarm Praha - Info - Krádež auta za 1 minutu