J alarm Praha - Info - Jezdíme v kradených autech
J-alarm     Praha     T: 602 316 029
autíčko neztratím se
dum   zpět na hlavní stránku
J-alarm Praha - Info

Jezdíme v kradených autech


Aneb: Statisíce majitelů ojetin v tuzemsku netuší, že jezdí v kradeném autě - zdroj MF 2001

Majitelé osobních automobilů koupených jako ojetiny by se měli bát: v České republice jezdí zhruba 400 tisíc vozů, které byly odcizeny a před dalším prodejem dostaly novou identitu. Tak zní odhady ředitele jedné pražské firmy, která se zabývá prověrkami původu motorových vozidel.

A dále upřesňuje: "Přibližně třicet procent v tuzemsku ukradených aut se dostává do zahraničí, dvacet procent gangy rozeberou na náhradní díly. Další kradená auta - nejvíc z odcizených vozidel padesát procent se v Česku dočká nové legalizace k provozu".

Informuje také o jednom z nejrozšířenějších způsobů, jak podvodníci dostávají nové doklady pro odcizené vozidlo: Vyberou si typ a v cizině koupí to samé, pokud možno totálně havarované auto. Ještě tam nechají z vraku vyříznout identifikační štítky a vezmou si poznávací značky. Zbytek nechají pro jistotu sešrotovat. V Česku pak konkrétní vůz nechají ukrást. Když kradené auto získají, vymění na něm značky a identifikační štítky a vyjedou za hranice. Při zpáteční cestě předloží doklady o tom, že automobil v cizině koupili, zahájí běžné celní řízení, zaplatí clo a legální cestou obdrží doklady k vozidlu.

Motoristé, kteří potom automobil koupí jako ojetinu, nemají o podvodu tušení.
Právě takový "očisťovací koloběh" se často děje se Škodami Octavia. Stačí vyřízlý kus plechu s VIN z vraku navařit do kradeného vozu. Z kradeného vozu je pak zcela legální vozidlo. Při poměrně úspěšném exportu zmíněných vozů nebývá problém najít odpovídající vrak někde v Rakousku, Německu nebo Holandsku. Na ulicích tak dál jezdí okolo nás naše kradená auta, avšak s novou identitou (s novým VINem - "rodným číslem" vyříznutém z vraku). Autovraky s VIN
 

Tramvají jeli nakonec oba

autor: (peo)MF

Nad vozem jednoho podnikatele měla policie pochyby: vůz je dost možná kradený, ale jistí si policisté nebyli. Proto kriminalisté požádali o pomoc znalce, a toho spolu s majitelem podezřelého auta pozvali k expertize.
Jako morální podpora přijel s podnikatelem jeho nejbližší kamarád. Stejným typem vozu.
Výsledek experta byl jednoznačný: je to kradené auto. Policie vůz zajistila, podnikatel se zhroutil, kamarád se snažil intervenovat: "Expertiza na počkání? Blbost! Je to nesmysl. Vraťte mu auto, on ho přece neukradl, a nepojede proto domů tramvají! Není možné takhle rychle zjistit, jestli je auto kradené, nebo není. A jestli to umíte jako na běžícím pásu, tak tady máte klíče od mého auta a poslužte si!"
A jeli domů tramvají oba. Také kamarád totiž nevědomky užíval kradené auto.


dum   zpět na hlavní stránku             dum   nahoru             dum   Jweb.cz            
vin
J alarm Praha - Info - Jezdíme v kradených autech